Z KOPYTA Konno Dookoła Świata

#

Opis

"Największe szczęście w świecie na końskim leży grzbiecie".

To powszechnie znane i często przytaczane w środowiskach jeździeckich powiedzenie. Tym, którzy nigdy nie mieli do czynienia z końmi, ciężko to często zrozumieć i wytłumaczyć.
A co oznacza dla nas?

Z końskiego grzbietu urasta horyzont, maleje świat i zwiększa się perspektywa. Wolność nabiera innego znaczenia i wymiaru. Czy trzeba jednak za tym szczęściem gnać galopem, czy wręcz przeciwnie – może chodzi właśnie o to, by podążać lekko, ale powoli, stępem i w uwadze rozkoszując się chwilą? Czy jest to coś, co znika za chmurami, chowa za garbatym grzbietem ziemi, czy może to stan, który trwa, otacza, który wdycha się i smakuje?

Jakie ma barwy w argentyńskiej Patagonii, australijskim buszu, stepach Krymu czy azjatyckiej tajdze? Nie da się tego wszystkiego sprawdzić i zobaczyć inaczej, jak podróżując i tylko – z końskiego grzbietu.

Przez wieki od towarzysza boju, przez środek transportu i siłę roboczą, koń stał się dzisiaj głównie przyjemnością. Ale czy jest tak wszędzie? W zależności od szerokości geograficznej to spojrzenie się zmienia. Widać to w zróżnicowaniu ras i sposobie ich użytkowania. Czy wszędzie może być on „nośnikiem” szczęścia? Chcemy się o tym przekonać na własnej skórze i spróbować dogonić horyzont niekoniecznie galopem, ale na pewno na czterech kopytach ;)

#

Od czasu pojawienia się kolei żelaznych mało kto pokonywał tak długie dystanse konno. Dla nas koń to nie przeżytek, a wciąż najlepszy z możliwych środek transportu, gdzie nie chodzi o tempo i ilość, ale głębię poznania.

Z początkiem 2010 r. rozpoczęliśmy projekt Konnej Wyprawy Dookoła Świata. W ciągu pięciu lat zamierzamy odcisnąć ślady końskich kopyt na czterech kontynentach szerząc jednocześnie ideę turystyki i rekreacji oraz promując poszczególne regiony, które znajdą się na naszym szlaku. Pragniemy objechać świat oglądając go z zupełnie innej perspektywy, a efekt naszych obserwacji utrwalić w postaci publikacji, filmów i nagrań oraz wydawnictw albumowych i przewodników.

I etap odbył się w roku 2010 w Argentynie, gdzie pokonaliśmy niemal 1000 km z trzema końmi i psem, pokonując wzniesienia do 2200 m n.p.m, przemieszczając się z północy w kierunku południa wzdłuż andyjskich wzgórz, górskimi szlakami, bezdrożami oraz dolinami rzek.

#

II etap odbywa się pod nazwą „Z KOPYTA Konno Przez Polskę” z zamiarem promowania konnej turystyki dla każdego oraz aktywnego wypoczynku. Jest to jednocześnie próba wytyczenia pierwszego w Polsce szlaku łączącego Wielkopolskę z Podlasiem przebiegającego przez 6 województw.

#

Wyprawa rozpoczęła się w Ranczo Smyczyna koło Leszna, a I jej część zakończyła się w miejscowości Supraśl pod Białymstokiem, 17 września 2011. W miesiącach lipiec - wrzesień w ramach II etapu przejechaliśmy ponad 600 km przez Polskę wyznaczając jednocześnie I część pierwszego 1000-kilometrowego szlaku konnego z Wielkopolski na Podlasie. Trasa naszego przejazdu wiedzie ze znanej z tradycji jeździeckich Ziemi Leszczyńskiej, przez zachodni skraj Województwa Lubuskiego, Puszczę Notecką, Pojezierze Drawskie, Kaszuby, Bory Tucholskie, Pojezierze Iławskie i Mazurskie aż po Puszczę Augustowską oraz Knyszyńską. Wiosną wracamy na szlak, by przejechać pozostałe kilometry, zebrać resztę materiału

W wyprawie wzięli udział pomysłodawcy projektu: Monika Filipiuk-Obałek i Marcin Obałek oraz dwie klacze: FILOMENA i MIŁA.

#

Informacje

Data 2010 -
Partnerzy

Marszałek Województwa Podlaskiego, Prezydent Miasta Białegostoku, "Świat Koni", Onet.pl, Radio Akadera, Grene, Villa Horse, Sklep Hippika w Białymstoku, Obiegly.pl.

Inne projekty

Nasz fanpage


Galeria